Runfirecappadocia 2013

runfire web sitesi

 

Dünya üzerinde bu dünyaya ait olmayan yerler isimli bir liste olsaydı Kapadokya, açık ara farkla bu listenin başında yer alırdı.

Coğrafi oluşumu 60 milyon yıl öncesine dayanan Kapadokya, Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkmış. Derin vadiler, halkın ‘Peri bacası’ ismini verdiği coğrafik şekiller, kayalara oyulmuş Kapadokya evleri, yerin yüzlerce metre altına yapılan yeraltı şehirleri, insanın hayal gücünü zorluyor. Öyle ki bölgeye gelip de gezdiğiniz yerleri bir film seti olarak hayal etmemek elde değil. Doğal etkenlerle şekillenen kayalar kimi zaman dev bir kertenkele görüntüsü sunuyor, kimi zaman da devasa bir mantar.

KAYALIK KAPADOKYA

Eğer daha önce Kapadokya’ya gitmediyseniz Kapadokya’nın Nevşehir sınırları içinde Göreme, Ürgüp ve Üçhisar gibi bir yerleşim yerinin adı olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak Kapadokya, başta Nevşehir olmak üzere Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri illerine yayılmış geniş bir bölgenin adı. Daha dar bir alan olan kayalık Kapadokya Bölgesi ise Üçhisar, Ürgüp, Avanos, Göreme, Derinkuyu, Kaymaklı, Ihlara ve çevresini kapsıyor. Bu bölge Ankara’ya karayoluyla Kırşehir yada Aksaray üzerinden yaklaşık üç saat uzakta. Ayrıca Gülşehir ilçesinde bulunan Kapadokya Havalimanı’ndan da İstanbul ve Antalya’ya uçuşlar mevcut.

İSİM BABASI PERSLER

Bölgenin geçmişi o kadar eskiye dayanıyor ki, keşfedilmeyi bekleyen birçok gizem bulunuyor. Kapadokya’da insanlık tarihi Paleolitik döneme uzanıyor. MÖ 12. yüzyılda Hitit İmparatorluğu’nun çöküşüyle bölgede karanlık bir dönem başlıyor. Bu dönemde Asur ve Frigya etkileri taşıyan geç Hitit Kralları bölgeye egemen oluyor. Bu Krallıklar MÖ 6. yüzyıldaki Pers işgaline kadar sürüyor. “Güzel atlar ülkesi” anlamına gelen Kapadokya’ya ismini veren de Persler.

n yanında Ankara kalesi ve Anıtkabir figürlerine de yer verecek.  yazının devamı

Reklamlar

Runfirecappadocia 2013” üzerine bir yorum

  1. Geri bildirim: easyfood Hazır Taze Uzun Ömürlü Yemek | ultrarunner

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s